Ból to podstawowa dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza i fizjoterapeuty. Coraz częściej specjalistą pierwszego wyboru staje się właśnie rehabilitant, który ma ważne zadanie prawidłowo zdiagnozować przyczynę bólu oraz zaplanować jego leczenie. Niezależnie od tego, gdzie boli, wiele technik działa skutecznie w terapii bólu różnych stawów.

Terapia punktów spustowych kurs

Terapia punktów spustowych to metoda opierająca się na uciskaniu i rozluźnianiu przykurczonych i napiętych tkanek mięśniowo-powięziowych. Punkty spustowe tworzą się w wyniku zaistnienia stanu zapalnego w danym obszarze. Powodem tego stanu może być zarówno świeży uraz, jak i przeciążenie czy nieprawidłowe ustawienie ciała w codziennych czynnościach. Punkty spustowe objawiają się na ciele jako niewielkie zgrubienia oraz zmieniona tkliwość tkanki. Zwykle pacjent w wyniku uciskania czuje narastający ból w danym miejscu, po czym ból mija. Terapia jest bardzo skuteczna i przynosi szybkie i długotrwałe efekty.

Dla kogo terapia punktów spustowych?

Kurs z terapii punktów spustowych powinien ukończyć każdy fizjoterapeuta, który pracuje z pacjentami mierzącymi się z różnymi przyczynami bólu. Poza tym terapia jest bardzo przydatna zarówno w pracy z młodzieżą (np. przy wadach postawy), jak i sportowcami (np. urazy i kontuzje) czy seniorami (stany reumatyczne i zwyrodnienia stawowe). Kurs zajmuje od kilku do kilkunastu dni, zaś szeroka oferta pozwala na zapisanie się w wielu miastach Polski.